Wykorzystanie octu przy sprzątaniu

Każdy w domu ma mnóstwo mniej lub bardziej skutecznych detergentów. Używamy ich do mycia podłóg, czyszczenia dywanów lub usuwania kamienia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak uniwersalnym i świetnym środkiem do sprzątania jest zwykły ocet. Z pewnością każdy ma przynajmniej jedną butelkę zwykłego octu w swojej kuchni. Sposobów na jego wykorzystanie jest mnóstwo i oprócz zrobienia płynu do mycia podłóg albo środka do walki z kamieniem ma również kilka bardziej niekonwencjonalnych zastosowań. Oto niektóre z nich:

Płyn do mycia podłóg z octu

Chyba najbardziej znanym zastosowaniem octu przy sprzątaniu jest zrobienie własnego płynu do mycia podłóg. Jest to sposób na tani, a przede wszystkim niesamowicie skuteczny płyn, który usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Skład takiego detergentu jest śmiesznie prosty, wystarczy wymieszać mniej więcej jedną szklankę octu z 5 litrami wody i gotowe. Warto wspomnieć o tym, że jego siła działania wzrasta wraz z temperaturą, dlatego warto przygotowywać go na bieżąco z gorącą wodą. Dodatkowym atutem takiego płynu jest brak smug oraz lśniący efekt po umyciu. Najlepszymi powierzchniami będą płytki podłogowe oraz ścienne. Świetnie się sprawdza zarówno w kuchni jak i w łazience, a jeżeli przeszkadza nam jego specyficzny zapach warto dodać kilka kropel olejku o mocnym zapachu, który dodatkowo sprawi, że mieszkanie będzie dodatkowo ładnie pachnieć.

Wspaniały nabłyszczacz

Ocet ma również świetne zastosowanie jako środek do polerowania. Stal nierdzewna oraz chrom wyglądają dobrze ale tylko jeżeli są czyste i pozbawione zacieków lub odcisków palców. Czyszcząc zwykłymi środkami często zostają smugi i trzeba dokładnie polerować powierzchnię aby przywrócić jej blask. Na szczęście dzięki pomocy niezastąpionego octu można w łatwy sposób przyrządzić pastę do chromu lub samym octem czyścić urządzenia ze stali nierdzewnej.
Do zrobienia pasty wystarczą dwie łyżki octu wymieszane z czterema łyżkami zwykłej soli spożywczej. Tak przygotowanym środkiem w bardzo łatwy sposób można pozbyć się zalegającego kamienia. Alternatywą tego sposobu jest również ocet, ale tym razem należy zmoczyć nim szmatkę, którą następnie owijamy pokryte kamieniem rzeczy.

Czysta i błyszcząca lodówka

Wiele osób ma w swojej kuchni lodówkę ze stali nierdzewnej. Prostym sposobem na pozbycie się palców oraz smug z uchwytu do otwierania oraz reszty powierzchni jest czyszczenie jej za pomocą octu, a następnie polerowanie suchą ściereczką. Dzięki jego właściwościom jak niwelowanie zapachów oraz zabijanie bakterii wspaniale sprawdzi się do czyszczenia wnętrza lodówki. Wyczyści zaschnięte resztki jedzenia a dodatkowo usunie bakterie nie dając możliwości do rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów.

Tani odkamieniacz

Osadzający się kamień jest zmorą każdego gospodarstwa domowego. Zbiera się w toalecie, pod prysznicem, w kuchni oraz wszędzie tam, gdzie występuje woda. Może powodować wiele szkód, z uszkodzeniem zmywarki lub pralki włącznie. Na szczęście istnieje dobry i tani sposób na pozbycie się uporczywego kamienia. Dyszę prysznica wystarczy umieścić w misce z octem lub owinąć ją namoczoną szmatką. Najlepiej odczekać całą noc i rano dokończyć czyszczenie, jednak jeżeli zależy nam na czasie powinna wystarczyć godzina a efekt będzie zadowalający. Podobnie sprawa ma się z czyszczeniem toalety. Wiele środków nie radzi sobie z dotarciem w trudno dostępne miejsca pod obręczą muszli klozetowej. Wystarczy nawilżyć ręcznik papierowy octem i również umieścić go na całą noc w toalecie. Na drugi dzień nasza toaleta będzie nie do poznania.
Co jakiś czas powinno się również czyścić czajnik. Najlepszym sposobem na usunięcie zalegającego w środku kamienia jest zagotowanie roztworu wody z octem w proporcjach 1:1 i pozostawienie mieszanki na godzinę. Po tym czasie należy dokładnie wypłukać czajnik pozbywając się kamienia, osadu oraz smaku octu.

Inne zastosowania

Istnieją takie powierzchnie, które na pierwszy rzut oka nie wydają się stworzone do czyszczenia za pomocą octu, jednak bardzo ciężkie zabrudzenia wymagają czasem silnych środków. Stosując ocet do czyszczenia mebli, dywanów itp. trzeba pamiętać o tym, aby w małym, najlepiej niewidocznym miejscu zrobić próbę. Zabezpieczymy się dzięki temu przed przebarwieniami. Do czyszczenia dywanów można wykorzystać odkurzacz parowy z dodatkiem octu albo podczas zwykłego prania wykorzystać taką mieszankę do usunięcia trudnych plam. Meble natomiast w łatwy sposób można czyścić roztworem octu oraz oliwy z oliwek w proporcjach 1:3. Dodając odrobinę olejku zapachowego można dzięki temu przywrócić swoim meblom utracony blask.

Ocet można również wykorzystać do czyszczenia drewnianej deski do krojenia. Jak wiadomo resztki przyrządzanych potraw wnikają w strukturę drewna co daje dobre siedlisko różnym bakteriom. Wystarczy jednak każdego wieczora wytrzeć deskę odrobiną octu i pozostawić do odparowania. Podobnie sprawa ma się z czyszczeniem blatów. Warto dodać, że dzięki niemu można się pozbyć nieprzyjemnego zapachu.

Masz pytania ? Wypełnij poniższy formularz !