Czym są probiotyki i kiedy je stosować?

probiotyki (duży wybór na stronie www.bee.pl) są żywymi organizmami, które można dostarczać do ustroju za pomocą produktów spożywczych lub suplementów diety. Dobroczynne bakterie uzupełniają naturalną mikroflorę człowieka, co korzystnie działa na zdrowie oraz na samopoczucie. Suplementacja probiotykiem jest wskazana podczas terapii antybiotykowej, a także w czasie uporczywych biegunek.

Jak probiotyk działa na organizm?

Bakterie, które znajdują się w probiotykach, trafiają prosto do jelita grubego – to naturalne miejsce występowania mikroflory bakteryjnej. Odpowiednio dobrany suplement pozwala zwiększyć ilość pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym. Najwyższej jakości probiotyki zwiększają również bogactwo gatunkowe w jelicie, pomagają zachować równowagę między dobroczynnymi organizmami a patogenami. Mikroflora jelita zwiększa odporność na infekcję oraz na stres.

Za co odpowiadają dobroczynne bakterie w jelitach?

Mikroflora jelitowa jest konieczna do zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. To właśnie w końcowym odcinku przewodu pokarmowego dochodzi do syntezy wielu witamin, głównie tych z grupy B. W jelicie grubym tworzone są również neuroprzekaźniki, głównie serotonina. Hormon ten odpowiada za stan zadowolenia, ogranicza ryzyko depresji oraz reguluje sen. Mikroflora odpowiada także za procesy trawienia i przyswajania uwolnionych składników pokarmowych. Wyjałowione jelita są podatne na infekcje, są też często przyczyną biegunek i wzdęć.

Jak dobierać probiotyk?

Probiotyk powinien składać się z żywych drobnoustrojów, które występują w dużej ilości. Naturalnym probiotykiem są produkty mleczne sfermentowane, które nie zostały poddane procesowi pasteryzacji. Różnorodna ilość szczepów bakterii charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i różnym działaniem. Suplementy dobrej jakości docierają wprost do jelita grubego, nie są trawione przez soki żołądkowe, dlatego mogą aktywnie działać w końcowym odcinku jelita grubego. Do probiotyków stosuje się jeszcze prebiotyki, czyli substancje, które mają za zadanie odżywić dobroczynne bakterie.