Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii są dzisiaj bardzo opłacalnym środkiem do inwestowania. Ceny energii elektrycznej cały czas rosną, i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Dlatego niezależnie od tego, czy prowadzisz gospodarstwo domowe, czy jesteś właścicielem małego, średniego lub dużego przedsiębiostwa – warto zainteresować się ile kosztuje fotowoltaika i jak najszybciej podjąć decyzję o inwestycji w przyszłość, która dodatkowo pomoże Ci wiele zaoszczędzić. 

Jaki jest średni koszt założenia fotowoltaiki?

W krajobraz nie tylko Polski, ale także wielu rozwijających się i wysoko rozwiniętych państw, na stałe wpisały się panele fotowoltaiczne. Zwróć uwagę na to, jak wiele zakładów pracy, gospodarstw czy domów ma zainstalowaną fotowoltaikę. Ilość paneli mogłaby wskazywać na to, iż wiele osób stać na taką inwestycję. Czy faktycznie tak jest? Ile kosztuje fotowoltaika?

To, ile będzie kosztowała Cię inwestycja w panele fotowoltaiczne, w dużej mierze zależy od tego, jak duże masz zapotrzebowanie na energię elektryczną. Cenę instalacji zazwyczaj szacuje się w przeliczeniu na kilowaty mocy zainstalowanej (kWp) 1 kWp to koszt około 4000 – 5000 zł, a więc za 10 kWp zapłacisz nie mniej niż 40 000 zł. 

Zazwyczaj koszt fotowoltaiki zwraca się w ciągu około 10 lat. Po tym czasie będziesz mógł cieszyć się praktycznie darmową energią, wyprodukowaną ze słońca. 

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Wiesz już, ile kosztuje fotowoltaika – możesz oszacować, jak dużo energii zużywasz w ciągu miesiąca, a więc z jak dużym wydatkiem musisz się liczyć, jeśli chcesz przeznaczyć na to pieniądze. Jednak czy to się opłaca? Zdecydowanie tak! Instalacje fotowoltaiczne mają naprawdę wiele plusów. Zaczynając od tego, że znacznie zaoszczędzisz na zużywanej energii, to w przyszłości będziesz mógł korzystać z niej całkowicie za darmo. Dodatkowo już nigdy nie będziesz musiał martwić się nagłymi przerwami w dostawie prądu! Wygenerowaną ze słońca energię możesz gromadzić i korzystać z niej wtedy, kiedy chcesz. To może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje finanse, zwłaszcza w przypadku, kiedy jesteś właścicielem przedsiębiorstwa, które nie może funkcjonować bez ciągłego dostępu do prądu. 

Fotowoltaika to także ochrona środowiska. Dzisiaj tak dużo mówi się o ratowaniu naszej planety – jeśli Tobie nie jest ona obojętna, instalacja fotowoltaiczna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne podnoszą także wartość nieruchomości przy jej sprzedaży. To naprawdę opłacalna inwestycja!